FRANSA İŞGALİNDEKİ ANTEP; SARIMEKTEP VE JANDARK BAYRAMI 

SARIMEKTEP VE JANDARK BAYRAMI  1921

–Fransız İşgal Kumandanı bayram öncesi korumaları ile şehir içinde gezerken, Cumhuriyet İlk Okuluna uğrar( bu okul 1717 yılında Hüseyinpaşa Medresesi olarak yapıldı. Halk arasında “Sarı Mektep” olarak bilinir. Sonra adı Cumhuriyet İlk Okulu oldu), Başöğretmen Sıtkı ALP ile görüşürken, cebinde 5 altın lira çıkarır verir ve “bunu okulun ihtiyaçlarına harcayın” der. Bu arada diğer öğretmenler, almaması için kaş-göz işareti yaparlar ve müdür; “sağolun kumandan, bu parayı alamam. Bizim okul bir Halk Mektebidir. Okulumuzun ihtiyaçlarını halk karşılıyor. Halk bu parayı aldığımızı duyarsa, çok tepki alırız.” Diyor ve parayı geri çeviriyor.

–Fransızlar’ın her yıl kutlamış oldukları bayramın adı “Jandark Bayramı”. Ulusal Kahramanlarının adına düzenledikleri bir bayramdır. Bu arada komutan, yarınki bayrama Fransız Bayrakları ile katılma mecburiyeti olduklarını müdüre söyler ve ayrılır. Okuldaki herkes Fransızlar’ın bayramına katılmamak için bir kurnazlığa baş vururlar. Bayram günü okulda herkes saatlerini geriye alarak, bayrama geç katılmak isterler. Kendi saatlerine göre tören yerine geç giden okul müdürü ve öğrenciler, törenlerin bittiğini görürler. Neden geciktiniz diyenlere; “ bizim alaturka saatimiz size göre bir saat geride imiş meğer, biz saatimize göre geldik ama yatişemedik, ne yapalım” diyerek vaziyeti kurtarmışlar.

–Bayram yerinde Senegalli Siyahi Müslüman Fransız Askerleri, Türk Öğrenciler’e Şurup ikram etmişler, fakat hiçbir öğrenci verilenleri içmeden dönmüşler. Daha sonra öğretmenleri, öğrencileri ile gurur duydukları için, teşekkür amacı ile onları Kavaklığa davet ederek, şehirden Fındık, Fıstık getirterek öğrencilere ikram etmişler.

–Bir başka gün Fransızlar, Cumhuriyet İlk Okulu öğrencilerine üç sandık dolusu kağıda sarılı şeker göndermişler. O dönemde bu şekerler çok kıymetli olup, İtalya’dan gelirmiş. Bu şekerler günlerce okulda kalmış, hiçbir öğrenci el atıp da yememiş ve sonra bu şekerleri kutusu ile olduğu gibi Fransızlar’a iade etmişler.  Çünkü çocuklar Fransızlar’ın yaptıkları zulüm ve vahşeti unutmamışlardı. Düşmanın hiçbir şeyini yememek için yemin etmişlerdi adeta. Mehmet Demir ATMALI

 

Mehmet DEMİR ATMALI

Mehmet DEMİR ATMALI

Karayılan'nın Torunu. Kuva-i Milliyeci Gazeteci, Yazar, Şair, Siyasetçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir